"Alle er venner selv om vi bruker å spille mot hverandre"

Søndag arrangerte MSK en felles treningssamling for jenter i MSK og i Bodø/Glimt. Å bli kjent på tvers av klubbene fremmer inkludering, samhold og fotballglede for spillere, trenere og foreldre. Dette kan bidra til å holde jentene lengre i idretten.

01.05.2025
19:28
Ingrid Roaldsen

Viktig å bli kjent på tvers av klubbene

Etter initiativ fra trenerne til jentene i Mørkved Sportsklubb, ble det forrige søndag arrangert en treningssamling for MSK jenter 8, 9, og 10 år, sammen med jenter 9 år i Bodø/Glimt på Mørkvedbukta kunstgressbane. Trener for MSK-jentene, Mari Tidemann, sier at det viktig å bli kjent på tvers av klubbene. Dette fremmer inkludering, samhold og fotballglede. Mari sier videre at "Jentefotballen er et lite miljø, og det er viktig for oss å skape gode minner sammen, som kan bidra til å holde jentene i idretten lengst mulig. Vennskap er viktig for jentene, og de uttrykker stor glede over å ha et slikt møte med spillere fra andre klubber."

Positivt for både spillere og trenere

Oppvarmingen bestod i all hovedsak av lek, og da i form av "Stiv heks" med ball. Dette synes jentene alltid er gøy. Både MSK-jentene og Bodø/Glimt-jentene ble observert med store smil om munnen og tidvis både hyl og latter. Det ble også gjennomført treningskamper, og ikke minst felles kafé og mingling etter kampene i regi av MSK-foreldrene. Trener Mari sier at "Vi opplevde jenter som syntes dette var veldig gøy, og noe som vi vil forsøke å gjenta. Dette gav positive opplevelser for både spillere og trenere." Også foreldrene til Bodø/Glimt-jentene syntes at dette var et positivt initiativ. 

"Alle er venner, selv om vi bruker å spille mot hverandre"

En av jentene hos MSK, Kine (8 år) syntes det var veldig artig å trene sammen med Glimt-jentene. Imidlertid var det med en viss spenning. Kine forteller at "Jeg var litt spent på å møte dem, fordi vi bruker å å kjempe mot dem og skal vinne på kampene." Kine forteller likevel at det var gøy å leke stiv heks, "da hylte vi". En viktig betraktning fra Kine som vi alle kan lære av, var at "Det er gøy å se at alle er venner selv om vi kjemper mot hverandre."

Også Hanna (8 år) syntes det var gøy med treningssamling, "men det var vanskelig å score". Hanna forteller at "De hadde ei jente på Glimt som var skikkelig god. Hun hadde fine fletter og var veldig god til å drible." Hanna har tidligere sett en fotballkamp der storebroren spilte, hvor det spilte to jenter på motstanderlaget. Hanna forteller at så god har hun også lyst til å bli, de skøt hardt."

Mørkved Sportsklubb satser på jentene

Trener Mari sier at klubben uttrykker at vi må møte jentene på deres premisser, og hun opplever at dette blir ivaretatt i stor grad i MSK. Det er ingen tvil om at MSK satser på jentene. Etter at de eldste guttene tidligere fikk rosa bortedrakter, har jentene hatt et stort ønske om selv å få rosa drakter. Tidligere i april gikk drømmen i oppfyllelse, og jentene har nå fått rosa drakter med lilla shortser. Mari forteller at "Jentene har dirret av glede med tanke på de nye draktene, og da de endelig ble utdelt på trening, var det vill jubel og glede." 

På treningssamlingen med Bodø/Glimt-jentene, ble det også feiret at MSK-jentene hadde fått drømmen om rosa drakter, oppfylt. I kaféen ble det solgt muffins og kaker, selvsagt pyntet med rosa glasur. 

Drømmer om å møte Bodø/Glimt sitt damelag

Trener Mari sier at "guttene er i et annet fokus når det kommer til fotball, blant annet i form av forbilder." Mari forteller også at jentene i stor grad er opptatt av samhold, og at det er hovedgrunnen til at de fleste jentene spiller fotball. Dette mener vi som er trenere for jentene, at klubben i stor grad ivartar." 

Jentene i MSK drømmer om å dra sammen på Aspmyra å se Bodø/Glimt sitt damelag spille kamp og kanskje få hilse på damene som spiller der. Dette vil kunne være med på å skape forbilder lokalt for jentene. 

© Anniken Breivik
MSK-jentene og Bodø/Glimt-jentene på treningssamling
MSK-jentene og Bodø/Glimt-jentene på treningssamling
© Anniken Breivik
© Lisbeth Vollan
Hanna Vollan Aaneland er veldig fornøyd med å ha fått rosa MSK-drakt
Hanna Vollan Aaneland er veldig fornøyd med å ha fått rosa MSK-drakt
© Lisbeth Vollan
Kafé med kaker med rosa glasur
Kafé med kaker med rosa glasur